Make your own free website on Tripod.com

Stevia BitkisiStevia (Stevia rebaudiana), Paraguay ve Brezilya'da yetişen bir bitkidir. 1887 'de Paraguay yerlilerinin kullandığı şifalı bitkiler üzerinde inceleme yapan Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından  keşfedilmidtir.Stevia Paraguay kızılderilileri tarafından "Tatlı ot" ve "Ballı yaprak" ismiyle anılıyor ve tatlandırıcı olarak kullanılıyordu. 1931 'de Bridel ve Lavieille adında iki Fransız kimyacı, Stevia'nın sırrını çözmek için, yapraklarından elde ettkleri ekstre (öz) üzerinde çalışmaya başladı. Onların çalışmaları sonucunda beyaz kristal yapıda ve "Stevioside" adı verilen saf bir ürün elde edildi ve bu maddenin normal rafine şekerden 100 ile 300 kat daha tatlı olduğu fark edildi. Normalde Stevia ekstresi yeşil ve rafine şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. 1971 'de Çinli araştırmacı Dr.Tei-Fu-Chen Paraguay ' ı ziyaretinde Stevia ile çok ilgilendi ve kimyasal olmayan doğal yöntemlerle Stevia ekstresi (özü) elde edilmesinde başarılı oldu. Stevia üzerinde yapılan düzinelerce araştırma, Stevia Eksteri'nin diyet ya da tatlandırıcı olarak insanlar tarafından güvenli bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koydu ve gerçekten şu anda dünyanın bir çok yerinde, Japonya'dan Brezilya'ya kadar değişik şekillerde kullanılmaktadır.

 Stevia YapraklariStevia Ekstresi 'nin en büyük özelliği bir doğal tatlandırıcı ve diyet gıdası olarak hiç bir şekilde kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler içermemesidir. Su bazlı olarak üretilir ve üretiminde alkol ya da herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Stevia Ekstresi kandaki şeker düzeyini yükseltmeksizin, şişmanlatmaksızın ve kalori vermeksizin içeceklerinizi veya gıdalarınızı tatlandırır. Bir büyük fincan black (sütsüz) nescafe için 1 tablet yeterli olur. Diğer içecekler için arzuya göre daha az veya daha çok tablet kullnılabilir.

İçerik: Herbir 140 mg' lık Stevia Ekstresi Tableti 50 mcg (50 mikrogram) krom minerali (Chromium Chelavite®) içermektedir. Krom kan şekerini ve kolesterolü normal hale getirmeye yardımcı olan bir mineraldir. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının düzenlenmesine ve iştahın kontrol edilmesine  yardım eder. 

 Stevia Ekstresi, 140 mg' lık tabletler  halinde sunulmaktadır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Günde 8 tabletten fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 

Ürün Kodu

Ürün Adı Vakumlu Ambalaj

Birim Fiyatı

YTL TL
S-96 Stevia Ekstresi (140mg) 200 Tablet

-

-

 Bu ürün stoklarımızda geçici olarak yoktur.

Diğer Doğal Ürünler

Referanslar:

1. Leung AY, Foster S. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Foods, Drugs, and Cosmetics, 2d ed. New York: John Wiley & Sons, 1996, 478–80.

2. Curi R, Alvarez M, Bazotte RB, et al. Effect of Stevia rebaudiana on glucose tolerance in normal adult humans. Braz J Med Biol Res 1986;19:771–4.

3. White JR Jr, Kramer J, Campbell RK, Bernstein R. Oral use of a topical preparation containing an extract of Stevia rebaudiana and the chrysanthemum flower in the management of hyperglycemia. Diabetes Care 1994;17:940.

4. Leung AY, Foster S. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Foods, Drugs, and Cosmetics, 2d ed. New York: John Wiley & Sons, 1996, 478–80.

5. Blumenthal M. FDA rejects AHPA stevia petition. Whole Foods 1994:Apr;61–4.

 

rafine seker şeker tatlı tatli diet diyet tatlandırıcı tatlandirici kilo şişmanlık sismanlık sismanlik rejim recim kan kalori kalorisiz yag sakarin toksik toxic kokusuz tat zayıf zayif zayıflama zayiflama zayıflamak zayiflamak gıda içecek doğal dıgal ürün urun stevioside kristal yaprak yeşil yesil saf madde